Hosszú idő után és több "felnőttkorú" regényt követően Leiner Laura elindított egy új ifjúsági sorozatot iskolai környezettel. A Szent Johanna gimi után 11 évvel - másféle tematikában - 4 rész erejéig újra bepillanthatunk egy patinás iskola falai közé és sok komolyabb történet után Laura nosztalgikusan visszacsempészte a könnyedebb hangulatvilágot.
Farkas Roni tizenegyedikes gimnazistaként egy napon váratlanul névtelen üzenetet kap arról, hogy barátja éppen egy másik lánnyal tölti az estét. Roni azonnal véget vet a kapcsolatnak, ám a küldő kiléte néhány nap elteltével sem hagyja nyugodni. Ezért elhatározza, hogy megkeresi a Budapest szívében található patinás múlttal rendelkező és hatalmas területű Deák Gimnázium tanulói között a segítőjét.
Roni kitartása hamarosan meghozza az eredményt... Ami meglepetésére innentől már sokkal többről szól és váratlan döntés elé állítja a lányt; mert a Deákban mindig történik valami... x)
Laurától az új hosszantartó történetet ezúttal nagy titoktartás övezte konkrétabb tartalomismertetés nélkül, amihez jól igazodva ugyanilyen rejtélyes hangulatban kreatív nyomozós szállal indul a regény és ezzel már az eleje is érdekfeszítően alakult. A fülszöveg tulajdonképpen a negyedéig vázolja fel, ezért jelenleg az 1. résznél én sem nyilatkozok róla részletesebben, illetve egymásra épülve több kisebb történetszál követi egymást. Laurához viszonyítva érdekes egyedülálló módon a regény 1. része még egyáltalán nem fókuszál szerelemre és egészen a végéig semmi jele sincs. Ennek végre kifejezetten örültem és közben ráadásul (a Szent Johanna gimi óta) az utóbbi sorozatok lelki drámáit követően Laura visszaevezett egy fiatalosabb-könnyedebb szórakoztatáshoz. Olvasás közben figyeltem már kritikákból, hogy - főleg hozzám hasonló korosztályokból - nem mindenki örült ennek és sorozat kezdete ellenére kismértékben megosztó lett a könyv. A duplán kirobbanó két verseny trilógia után most nálam sem sikerült nagyot robbantania, de szerintem szükség volt ilyen vérfrissítésre. Ugyan nem igazán érdemes összehasonlításokba bocsátkozni, de egyébként a Deák hangulatvilága a Szent Johanna gimi és a verseny között lavírozik. Igazság szerint a kezdeti hirtelen fellendülés után később a második felében enyhén ellaposodott számomra és csak a végkifejlet hoz vissza egy izgalmi faktort. Ellenben és a szerelem hiányát ellensúlyozva Laura ahhoz újra jól értett, hogy egy frissen kialakuló csapat között milyen szépen építse fel a kialakuló dinamikát. :-) Emellett kisebb komoly momentumként felmerül az, hogy még jó céllal is hogyan helyes megtenni lehetetlen helyzeteket.
Egyedüli nagyobb hátránynak azt érzem, hogy a regény túlságosan bizonyos problémás feladatok megoldására összpontosít és közben nem ismerjük meg kellően a főszereplőt. Persze ez is bőven változhat további 3 rész alatt.
Bár - megszokott helyzetek ellenére - Laura most nem ütötte meg az utóbbi komolyabb hangvételű sorozatait, de ettől még köztes hangvételű szórakoztató történetként ugyanúgy jár érte jobb értékelés. :-) Ahogyan pedig már említettem: bőven fejlődhet és akár komolyodhat további részek alatt. Úgyhogy a jövőben várom szeretettel. ^.^ (Ősszel jelenik meg a 2. rész.)
Viszont Lauráról is elmondható jelenleg negatívumként, hogy a könnyedebb hangvétellel és kisebb káromkodás használatával ő sem találta meg a megfelelő célcsoportot. Ő egy kommentben csak 12+ besorolást gondolt a könyvre és a hangulatvilága valóban nem 16 év feletti, de ez több sebből vérzik. Egyrészről a young adult műfaj nemzetközileg 14-es és 16-os korhatár között ingadozik, másrészről "ba*** ki" káromkodás olvasása egyáltalán nem való gyerekeknek. Ez ugyanolyan szitu, hogy 12+ korhatárral óvatlanul megkaphatja ajándékba egy 10 éves gyerek is és problémákat okozhat. A 10 éves meg akármilyen nagymenőnek állíthatja be magát, de ő gyerek. Ez abszolút kisiklott a medrében és Laura gondolatvilágára is haragszok ebben a helyzetben. Akármennyire is szeretem, de ezzel ő is hibázott. Véleményem szerint bármilyen életszerűen is szeretné bemutatni a diákokat, de laza hangvételre visszatérve nem szükségszerű a nemi célzású káromkodás használata. Teljesen jó és életszerű a "basszus" is. Egyéb példák: basszuskulcs, bakker, rohadt élet. Van egy rakás "gyermekbarát" változat. Jobbat is tett volna ennek a könyvnek, ha tényleg teljesen laza maradt volna és meg lehetne állapítani a célcsoportját. Mert így most nem lehet megfelelően. A káromkodástól nem is lesz minőségien komolyabb, az csak feleslegesen megemeli a korhatárt. Mivel előző sorozatokhoz viszonyítva ritkábban fordult elő, ezért jelenleg 14-es korhatárba sorolom. De ha legközelebb is folytatódik ez a tendencia vagy akár olyan szinten súrolva komolyodik a történet, akkor megadom a 16-ost. A Molyon ellensúlyozva 16-ost kellett kiírnom, mert a sok kis fiatal 12-t nyomott és ez is piszkálja a csőrömet.
Moly-értékelés: 4 plusz fél csillag.